Творити, творити і при цьому навчати…
Малює майстер думу-мрію,
Вкладає фарби в полотно.
Він з літа й весен квіти сіє,
Які минули вже давно.
Любовна пісня ллється, ллється,
Душа радіє і цвіте.
Повір, мій друже: фарби серця
Художник в полотно кладе.
Микола Щерба
Відділення образотворчого мистецтва засноване в 1992 р. з ініціативи директорки, заслуженого працівника освіти України Г. Мацковської. Очолив відділення викладач-методист, відмінник освіти України, член Спілки дизайнерів України М. Щерба. Під його керівництвом був сформований викладацький колектив: З. Мірчук, М. Яремків, О. Білик, В. Червецький, Б. Космовський, В. Ганик. Зокрема, ці викладачі розробили програми навчальних курсів, що стали базовими для вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації. Вагомий внесок у розвиток вiддiлення здійснили педагоги-сумісники: Н. Дзюбінська (кераміка), В. Маруняк (композиція, кераміка), В. Сигінь (лозоплетіння), І. Герич (художня обробка дерева).
Функціонує відділення вже 30 рік. Його успішне встановлення і розвиток проходили під керівництвом Миколи Антоновича Щерби (1992-2018 р.). Викладач вдало поєднував творчість з педагогічною, науковою діяльністю. За плечима у педагога-митця – яскравий і самобутній творчий шлях. Особливої уваги заслуговують його авторські роботи, які вражають майстерним виконанням, дивують цікавою ідеєю. Завідувач відділення брав активну учать у громадському житті міста, району та коледжу зокрема. Він неодноразово був учасником колективних та мав організовані персональні виставки творчих робіт. Для студентів він був справжніми прикладом для наслідування, наставником для молодого покоління.
З 1 вересня 2018 року відділення очолила вихованка і послідовниця Миколи Щерби, голова циклової комісії образотворчого мистецтва, магістр, спеціаліст вищої категорії, старший викладач Галина Мількович.
На теперішній час до викладацького складу відділення належать: Г. Мількович (рисунок, живопис, методика образотворчого мистецтва, художньо-прикладна графіка), Т. Мудра (пластична анатомія, рисунок, живопис), О. Білик (декоративно-ужиткове мистецтво, художнє конструювання), М. Гапак (декоративно ужиткове мистецтво, рисунок, живопис, композиція), І. Нам’як (рисунок, живопис, декоративно-ужиткове мистецтво), Л. Заріцька (декоративно-ужиткове мистецтво, рисунок, живопис, методика навчання образотворчого мистецтва), Д. Coкальський (декоративно-ужиткове мистецтво, комп’ютерна графіка, комп’ютерний дизайн, дизайнерське проектування), В. Червецький (методика трудового навчання з практикумом).
Сьогодні педагогічний колектив відділення образотворчого мистецтва здійснює підготовку фахівців на межі двох освітніх напрямів: художнього та педагогічного, що одночасно формують у майбутнього фахівця уміння і навички як у галузі образотворчого мистецтва, так і в галузі педагогіки для розвитку художньої творчості та ретрансляції художньо-культурної та образотворчої національної цінності в педагогічній діяльності. Тут студенти опановують класичні та сучасні техніки образотворчого мистецтва, відточують власну майстерність, а на заняттях історії мистецтв знайомляться із життям та творчістю відомих художників, особливостями художньої культури різних епох та стилів. У коледжі створені необхідні умови реалізації творчого потенціалу кожного студента, розвитку його індивідуальності, формування професійних компетентностей.
Викладачі відділення дбають про своє особистісне і професійне зростання, розробляють методичні рекомендацій, навчально-методичні посібники, доповіді щодо застосування сучасних технологій у навчальному процесі; розробляють і впроваджують у дію заходи з питань удосконалення практичної підготовки студентів, вивчення, узагальнення та поширення досвіду роботи викладачів та ін.
Викладачі відділення образотворчого мистецтва постійно працюють над підвищенням свого наукового рівня, організовують та беруть участь у науково-методичних семінарах, вебінарах та науково-практичних конференціях:
- Українсько-польський проєкт «Спільна промоція туристичних можливостей та культурно-історичної спадщини Львівської області, Підкарпатського і Люблінського воєводств» в рамках програми Транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна за підтримки Євросоюзу в м. Самборі;
- IV Міжнародний конгрес «Етнодизайн: Пошуки українського національного стилю: Полтава – Петриківка»;
- Міжвузівський науково-методичний семінар-практикум «Формування предметних мистецьких компетенцій та розвиток творчого потенціалу учнів у процесі інтеграції музичного та образотворчого мистецтва», КЗЛОР «Самбірський фаховий педагогічний коледж імені Івана Филипчака”;
- Студентська науково-практична конференція «Підготовка майбутніх вчителів до науково-пошукової роботи в школі», КЗЛОР “Самбірський фаховий педагогічний коледж імені Івана Филипчака»;
- Міжвузівська науково-практична конференція «Сучасна мистецька освіта: проблеми, теорія та практика», КЗЛОР “Самбірський фаховий педагогічний коледж імені Івана Филипчака»;
- VI Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Сучасне образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво»;
- Вебконференція «Методична система стандартизації професійної підготовки молодших спеціалістів у коледжах та технікумах», Національна академія педагогічних наук України, Інститут професійно-технічної освіти;
- Перший обласний дидактико-педагогічний форум «Формування педагога нового покоління: новий професійний стандарт вчителя»;
- Міжнародна науково-практична конференція «Модернізація педагогічної освіти як основа інтенсифікації професійної та світоглядно-методологічної підготовки вчителя сучасної початкової школи» та ін.
Викладачі та студенти відділення активно беруть участь у міських та міжнародних заходах, конкурсах, фестивалях, обласних, всеукраїнських, міжнародних виставках, що сприяє підвищенню іміджу відділення образотворчого мистецтва та коледжу не тільки в межах нашої країни, а й закордоном:
- Мистецька акція «Самбір-арт: VІ виставка самбірських художників»;
- Міжнародний українсько-литовський конкурс студентських малюнків на тему: «Здай кров заради життя»;
- Всеукраїнський багатожанровий фестиваль-конкурс мистецтв ”Смайл-фест” за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України – «Велика родина – моя Україна»;
- Мedzinarodny festival talentov «Vianôcná hviezda 2020»;
- Колективна виставка “Під знаком Малевича” в рамках програми VIII Трускавецького міжнародного кінофестивалю та ін.
Студентський колектив відділення образотворчого мистецтва є ініціатором і організатором різноманітних виховних заходів – мистецький дайджест «Ми працю любимо, що в творчість перейшла…», художньо-театральна інтерпретація «У світі мистецтва», «Мистецький art-квест» та ін. Уже стало традицією на відділенні відзначати професійне свято «День художника» цікавими і змістовними виховними заходами, майстер-класами, конкурсами та урочистою посвятою студентів 1 курсу у художники. Щороку викладачі відділення образотворчого мистецтва організовують виставку-ярмарок творчих робіт студентів до Дня м. Самбора, проводять весняні та осінні пленери, майстер-класи, зустрічі з відомими художниками, благодійні акції в коледжі та поза його межами.
Постійно проводяться різноманітні творчо-виставкові заходи: семестрові перегляди студентських навчальних завдань, презентації творчих робіт як студентів, так і викладачів, відкриті захисти дипломних робіт.
Впродовж останніх років великий відсоток випускників відділення стали студентами вищих навчальних закладів в Україні та закордоном.
Сьогодні багато випускників відділення є вчителями у загальноосвітніх навчальних закладах, викладачами вищих, професійно-технічних навчальних закладів, художніх шкіл. Випускники гідно представляють свою «alma mater» у галузі живопису, малюнку, графіки, кераміки, дизайну, художньої вишивки, малярства на склі, ковальства тощо. Серед випускників відділення є народні майстри України та члени Національної спілки художників та дизайнерів України.
Колектив відділення образотворчого мистецтва пишається тим, що його випускники досягають своїх мрій, роблять власний внесок в українську культуру, збагачують її, а студенти мають таких за яскравий приклад розвитку таланту.
Щорічно організовуються та проводяться профорієнтаційні конкурси з образотворчого мистецтва з метою створення сприятливого середовища для розкриття творчого потенціалу учнівської молоді. Поширення художнього досвіду, сприяння духовному та інтелектуальному розвитку учнів шляхом залучення до мистецтва та стимулювання здатності до художньої творчості. Виявлення та підтримка обдарованої молоді, допомога в професійному самовизначенні.
З метою координації спільної діяльності закладів вищої освіти, реалізації Закону України «Про вищу освіту» укладені Угоди про співпрацю з Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка, Львівським національним університетом імені Івана Франка, Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка, Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника.
Давні традиції коледжу та співпраця із закладами вищої освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації, інноваційні методи викладання, змістовна навчально-методична, виховна, наукова і профорієнтаційна робота навчального закладу сприяє формуванню педагогів Нової української школи, які гідно реалізовують себе в сучасному вітчизняному і європейському освітньому просторі задля майбутнього Української держави.